Multimedia

Naim Rashiti për Albeu.com: Prishtina ta integrojë veriun

Naim Rashiti nga Grupi Ndërkombëtar i Krizës mendon se protesta e së dielës në Mitrovicë është organizuar me paramendim të ndodhte ajo trazirë që ndodhi. Sipas tij, protesta ka qenë krejtësisht e dirigjuar. “Barikada dhe rivendosja e saj, pemëve, pakujdesia e liderëve, mungesa e reagimit dhe veprimit insitucional të Qeverisë si dhe mosveprimi i polic

Read More

Veprimi i presidentes shmang krizën politike

Situata në skenën politike në Kosovë, pas zgjedhjeve parlamentare, është e fragmentuar dhe me tensione, ku mungon komunikimi ndërmjet partive politike, tha në intervistën për Radion Evropa e Lirë, Naim Rashiti, analist i Grupit të Ballkanit për Politika. “Skena politike kaloi shumë më mirë seç pritej gjatë periudhës parazgjedhore. Fushata ishte e mirë

Read More

Hohe Problemberge vor der Ëahl im Kosovo

Von Korruption, zahllosen Affären und mutmaßlichen Verbindungen zur Mafia belastet ist aber nicht nur die PDK von Thaci. Auch die zëeitgrößte politische Kraft im Land, die oppositionelle LDK mit Isa Mustafa an der Spitze, gilt in diesem Sinne als zëielichtig. Gerade erst sind zehn LDK-Mitglieder in der Stadtverëaltung der Hauptstadt Pristina ëegen Korruptionsvorë

Read More

KOSOVO IZMEĐU KRHKE DEMOKRATIJE I MLITAVE EKONOMIJE

A Naim Rashiti, analitičar Međunarodne krizne grupe za Anadolu Agency ocjenjuje da nakon šest godina od proglašenja nezavisnosti Kosovo zaostaje u unutrašnjem razvoju demokratije i ekonomije. Rashiti podseća da je Kosovo prošlo tešku fazu po pitanju legitimiteta državnosti, te da činjenica da je većina zapadnih zemalja EU, NATO-a i SAD priznala Kosovo, čini ko

Read More

Intervistë me Naim Rashitin

Deklarata e presidentit të Serbisë Tomisllav Nikoliç nuk është retorikë por qëndrim i tij politik për ndarjen e Kosovës, tha analisti i Grupit Ndërkombëtar të Krizave Naim Rashiti. Gjatë një interviste për Zërin e Amerikës zoti Rashiti tha se faktori ndërkombëtar i ka treguar zotit Nikoliç vijat e kuqe në lidhje me qëndrimet e tij mbi Kosovën. Sou

Read More

Borg Olivier: Special court against KLA will damage Kosovo

The political analyst from the Crisis Group in Prishtina, Naim Rashiti, told this daily that there will be less implementation of the agreements reached between Pristina and Belgrade in Brussels this year. He added that fewer agreements will be reached this year as well. He called on Kosovo institutions create functionalizing mechanisms for the municipalities in the north,

Read More