Rashiti: Kosova nuk mund të ketë qeveri që vë kushte për dialogun

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka ftuar për të mërkruën në takim këshillues kryeministrin në detyrë, Albin Kurti, për të diskutuar rrugëdaljen nga sitauat e krijuar në vend pas rrëzimit të qeverisë. Lëvizja Vetëvendosje refuzon cdo zgjidhje tjetër përvec zgjedhjeve të jashtëzakonshme pas pandemisë së koronavirusit. Analisti Naim Rashiti në një bisedë për Zërin e Amerikës, thotë se Kosova nuk mund të ketë më qeveri që do të mbajë në fuqi tarifat ndaj mallrave serbe dhe të kushtëzojë bisedimet me Serbinë. Ndryshe, thotë ai, çështja e bisedimeve Kosovë-Serbi do të rrëzojë çdo qeveri, sepse po shfrytëzohet për beteja politike dhe po dëmton marrëdhëniet e miqtë e Kosovës.

https://www.zeriamerikes.com/a/5353906.html

Burimi: https://www.zeriamerikes.com/a/5353940.htmlQamil Hoxha street ob. no. 29
appartment no. 7,
Prishtina
10000, Kosovo


Opening Hours:

Mon – Fri: 09:00  – 17:00

 

Connect with us:

Exciting news! The Parliamentary Assembly of the Council of Europe voted in favour of the draft Opinion recommending Kosovo’s membership to the CoE!
Kosovo is now one step closer to joining the @coe and gaining access to its extensive mechanisms.

Load More