Rashiti: LVV dhe Kurti vendosin kush zgjidhet kryetar i Kuvendit dhe kryeministër

Njohësi i çështjeve politike, Naim Rashiti, ka thënë se nuk dihet pse po shpërndahet panik, pasi që nga viti 2014, me vendimin e Gjykatës kushtetuese është përcaktuar se fituesi i zgjedhjeve fiton të drejtën për zgjedhjen e kryetarit të kuvendit dhe mandatarin/formimin e qeverisë dhe kështu ka ndodhur në vitin 2014, 2017 dhe do të ndodhë edhe tash, përcjell Bota sot.

Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ai ka thënë se partitë e kanë të qartë këtë dhe nuk duhet ta kontestojnë këtë.

“LVV dhe Albin Kurti vendosin kush zgjidhet kryetar I kuvendit dhe Kryeministër…’, ka shkruar Rashiti në Facebook.

Postimi i tij i plotë:

Nuk e di pse po shpërndahet panikë…

Që nga viti 2014, me vendimin e Gjykatës kushtetuese është përcaktuar se fituesi i zgjedhjeve fiton të drejtën për zgjedhjen e krytarit të kuvendit dhe madatarin/formimin e qeverisë.
Kështu ndodhi me PDK-në në vitin 2014, me PAN-in në vitin 2017. Kështu do të ndodhë me VV-në dhe Albin Kurtin kësaj here.

Të gjitha subjektet politike qetësisht e kanë të qartë dhe askush nuk do ta kontestoj këtë proces.

LVV dhe Albin Kurti vendosin kush zgjidhet kryetar I kuvendit dhe Kryeministër…

Burimi: Bota Sot https://www.botasot.info/aktuale-lajme/1167151/rashiti-lvv-dhe-kurti-vendosin-kush-zgjidhet-kryetar-i-kuvendit-dhe-kryeminister/Qamil Hoxha street ob. no. 29
appartment no. 7,
Prishtina
10000, Kosovo


Opening Hours:

Mon – Fri: 09:00  – 17:00

 

Connect with us:

📢We are pleased to announce a new partnership with @Sida on the project -Elevate Peace, state-building agenda, and advancing the #EU Agenda. Together, we'll advance state-building agendas, foster dialogue for #peace, and promote inclusive policymaking.

Load More