Rashiti thotë se situata në veri nuk po shkon drejt normalizimit: Kosova të bëjë një ofertë politike

Drejtori ekzekutiv i Grupit Ballkanik për hulumtimin e politikave, Naim Rashiti, në një intervistë në emisionin “Përballje” në Telegrafi.com me kryeredaktorin Muhamet Hajrullahu, ka folur lidhur me dialogun Kosovë-Serbi, zvarritjen e këtij procesi si dhe tensionet në pjesën veriore të vendit. Sipas tij, zhvillimet e fundit janë produkt i procesit të dialogimit në Ohër, aty […]

“Nëse s’ka marrëveshje, ka tension”, intervistë e Albanian Post me Naim Rashitin

Në qytetin e Kumanovës në Maqedoninë Veriore në vitin 1999 ishte nënshkruar Marrëveshja Ushtarako-Teknike, që kishte paraparë një plan të detajuar të tërheqjes së forcave policore, ushtarake e paramilitare serbe nga territori i Kosovës dhe hapi rrugën për sulmet ajrore të NATO-s. Dy dekada pas, prapë një dakordancë e rëndësishme mund të arrihet mes Kosovës […]

Dialogu Kosovë-Serbi, Rashiti përmend tre skenarët e mundshëm për t’u finalizuar procesi

Drejtori ekzekutiv i Grupit për Ballkan, Naim Rashiti, në një intervistë në emisionin “Përballje” në Telegrafi.com me kryeredaktorin Muhamet Hajrullahu, foli për skenarët e dialogut me Serbinë dhe rrugën që Kosova duhet të ndjekë për ta finalizuar këtë proces. Në këtë intervistë, Rashti deklaroi se Serbia nuk është e interesuar për marrëveshje të nënshkruara me […]

Kurti dhe ambasadori i Norvegjisë me Memorandum për avancimin e agjendës evropiane për Kosovën

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe ambasadori i Norvegjisë në Kosovë, Jens Erik Grøndahl, kanë nënshkruar sot Memorandum Mirëkuptimi në një ceremoni të organizuar në kryeministri. Sipas njoftimit të Kryeministrisë, ky Memorandum ka për qëllim mbështetjen për qeverinë e Kosovës, kryeministrin, zyrën e kryeministrit dhe zëvendëskryeministrit për integrime evropiane, zhvillim dhe dialog, në kornizë të […]